Každý bicykel obsahuje plno mechanických častí, ktoré je potrebné z času na čas ponastavovať alebo prispôsobiť našim potrebám. Nemusíme však kvôli tomu vždy navštíviť servis, utiahnuť pár skrutiek či opraviť defekt zvládneme aj sami doma, navyše si ušetríme peniaze, ktoré by sme zaplatili v servise.
Základom cyklistického náradia by mala byť sada imbusových, centrovacích a kónusových kľúčov, skrutkovače rôznych veľkostí a kliešte. Dôležité uplatnenie má kľúč na pedále a kľúč na sťahovanie kľúk či stredového zloženia. Majitelia kotúčových bŕzd využijú aj torxové kľúče. Svoje miesto si nájde aj nitovačka reťazí, pomocou ktorej ľahko spojíte pretrhnutú reťaz a nástroje potrebné na výmenu plášťa – montpáky. Náročnejší užívatelia by mali mať vo svojej výbave aj momentový kľúč. Niektoré bicykle môžu mať aj neštandardné skrutky a matice, preto je dobré disponovať aj kľúčmi na ne určenými. Výborným pomocníkom pri opravovaní a nastavovaní bicykla je aj špeciálny stojan, ktorý zabezpečí, aby sa vám bicykel pri manipulácii nepohol a aby ste sa tak mohli naplno venovať práci.
Veľmi vhodné je zaobstarať si „multikľúč“, ktorý funguje na princípe vreckového noža, jeho váha býva veľmi nízka, avšak za vyššiu cenu (od 5 € a viac). Obsahuje niekoľko základných najpoužívanejších nástrojov. V kombinácii so sadou na lepenie defektu a pumpou je výborným riešením, ako mať na cyklotrasách istotu, že ak sa nám niečo náhodou prihodí, budeme si s tým vedieť poradiť.
Vo všeobecnosti platí, čím kvalitnejšie a drahšie cyklistické náradie kúpite, tým dlhšia je jeho životnosť. Lacné náradie sa neodporúča kupovať, pretože často neznesie tvrdšie zaobchádzanie a jeho služby po pár použitiach ľahko vypovedajú. Je lepšie zainvestovať a kúpiť kvalitné náradie, ako každú chvíľku vymieňať a kupovať lacné varianty.
Zdroj: bicykel.net