úvod       tipy a triky       servis     galéria       kontakt

Raw food životný štýl

 

Vitariánstvo je životný štýl, nie jednorázová diéta. Je to ideálny cieľ, ktorého dosiahnutie by malo byť métou každého človeka, ktorý chce pomôcť svojmu zdraviu a životnému prostrediu. Je našim osobným rozhodnutím, či, kedy a ako sa rozhodneme takto žiť. Na surovú stravu si je dobré zvyknúť postupne, nenásilne, aj keď v tejto dobe si ju osvoja väčšinou až ťažko chorí ľudia, ktorí nemajú iné východisko. Určite je príjemnejšie, ak si sami môžeme podľa potreby určiť dobu prispôsobovania. Nič nestratíte, ak to skúsite, naopak, môžete len získať !

 

Dnes je už všeobecne známe, že tzv. civilizačné choroby vznikajú hlavne v dôsledku neprirodzenej, pre človeka nevhodnej stravy.

 

Pretože človek svojou anatómiou a fyziológiou patrí spolu s homoidnými opicami k bylinožravcom - podskupina plodožravce, prirodzená je pre nás surová rastlinná strava a do 3 rokov aj materské mlieko. Nezdravé = zdravie nám poškodzujúce sú všetky živočíšne produkty a samozrejme tepelne alebo chemicky upravené potraviny. Surové plody sú prirodzené a podporujú zdravie.

 

Naša strava by mala denne pozostávať z cca 2/3 až 3/4 ovocia, zvyšok 1/4 by mala byť zelenina. K tomu striedame: nie veľa orechov alebo olejnatých semien, alebo naklíčených semien (obilniny, strukoviny).

Deň je vhodné začať pitím vody (čaj, macerát, slabá minerálka), táto fáza môže trvať postupne aj celé doobedie. Prvé jeme ovocie, najskôr šťavnaté (melóny, hrozno, citrusové plody, broskyne, ríbezle...), neskôr sýtejšie (jablká, hrušky, marhule nakoniec banány a sušené ovocie). Na obed by mala byť zelenina, ale ak ju nechcete nosiť so sebou do práce, obedujte sýte ovocie. Zeleninu môžeme jesť na večeru. Olovrant môže byť zase ovocie, alebo orechy či olejnaté semená. Večera bude zelenina - jeme viac druhov ako kusy alebo vo forme šalátov či mixáží. Obohatíme ju naklíčenými semenami, ktoré môžeme považovať tiež za zeleninu (v procese klíčenia sa mení pomer výživných zložiek).

 

Jesť by sme mali vždy nalačno (prázdny žalúdok), čo znamená hodinu po konzumácii ovocia, 2-3 hodiny po zelenine a koncentrovanej strave, akou sú orechy a iné semená. Piť by sa malo počas celého dňa, najmenej však pol hodiny pred jedlom, nikdy nie počas neho a tesne po ňom kvôli nežiaducemu zriedeniu tráviacich štiav.

 

Kombinovať potraviny by sme mali čo najmenej. Nemali by sme miešať dohromady ovocie a zeleninu, ale ani rôzne druhy ovocia a už vôbec nie ovocie s orechami alebo inými semenami. Rôzne potraviny si vyžadujú iný spôsob a čas trávenia, keď zjeme napríklad ovocie s orechami, ovocie sa popri orechoch zbytočne dlho zdrží v žalúdku, kvasí, organizmus ho už nebude môcť správne využiť a navyše v črevách vytvorí množstvo toxických splodín. Netreba sa snažiť zjesť počas dňa najrozmanitejšie druhy potravy alebo sa obávať nedostatku niektorých zložiek. Ak totiž organizmus nezaťažujeme a neškodíme mu stravou, má úžasnú schopnosť vytvoriť si dlhodobé zásoby špecifických zložiek, dokáže efektívne využiť i malé množstvá potravy. Takže, aj keby ste dlhšiu dobu určitý druh potravy vôbec nejedli, nemusíte sa obávať nedostatku nejakej špecifickej zložky. Okrem toho tieto sa nachádzajú v rovnakej alebo podobnej forme aj v iných druhoch ovocia a zeleniny.

 

Pred kúpou bicykla je dôležité vedieť, ako často chcete bicykel využívať. Ak sa cyklistike venujete aktívne, máte už svoje skúsenosti a výber bicykla je zrejme jasný.

viac...

Každý bicykel obsahuje plno mechanických častí, ktoré je potrebné z času na čas ponastavovať alebo prispôsobiť našim potrebám.

 

viac...

 

Vitariánstvo je životný štýl, nie jednorázová diéta. Je to ideálny cieľ, ktorého dosiahnutie by malo byť métou každého človeka, ktorý chce pomôcť svojmu zdraviu

viac...

Vitamín B12 v zdravom organizme, ktrý nie je poškodzovaný bežnou stravou, je zdravý tráviaci trakt..

 

viac...

BE - CYCLES

Lazovná 22,

974 01 Banská Bystrica

Pondelok - piatok: 10:00 - 19:00

Sobota: 09:00 - 13:00

Nedeľa: zatvorené