úvod       tipy a triky       servis     galéria       kontakt

Ako si vybrať správny bicykel

 

Pred kúpou bicykla je dôležité vedieť, akým spôsobom a ako často chcete bicykel využívať. Ak sa cyklistike venujete aktívne, máte už svoje skúsenosti a výber bicykla je zrejme jasný. Ak ste však bicyklovanie zanedbali, alebo s ním práve začínate, nemáte jednoduchý výber. Trh ponúka veľké množstvo bicyklov na rôzne účely.

My vám radi pomôžeme vybrať bicykel, ktorý je pre vás ako stvorený. V podstate môžeme bicykle rozdeliť do piatich základných kategórií. Potom si stačí len uvedomiť, na aké účely chcete svoj nový bicykel využívať.

 

 

Horské bicykle

 

Sú to bicykle určené prevažne do terénu. Na tomto bicykli sa dá jazdiť aj po cestách, ale jeho konštrukcia a typ pneumatík ho predurčuje do náročnejších terénov. Ak plánujete jazdiť prevažne v náročných terénoch a mimo cesty, určite si vyberte tento druh bicykla. V závislosti od toho, ako náročný by mal byť terén, sa pohybuje aj cenová kategória horských bicyklov.

 

Krosové bicykle

 

Tento bicykel vám odporúčame v prípade, ak sa plánujete venovať cykloturistike. Je určený do terénu a aj na cesty – ideálny na poľné cesty a lesné chodníčky. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu – narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu.

 

Cestné bicykle

 

Vhodné len na športovú jazdu na cestách a na uzavretých okruhoch. Tento typ bicykla sa nehodí do žiadneho terénu. Vďaka jeho nízkej hmotnosti, nízkemu valivému odporu tenkých plášťov a vysokej tuhosti rámu budete mať radosť z rýchlej jazdy.

 

Trekkingové bicykle

 

Ďalší bicykel ktorého využitie v teréne je vyslovene nevhodné. Ak chcete používať bicykel prevažne ako dopravný prostriedok, je tento pre vás ako stvorený. Trekkingový bicykel môžete získať doplnením krosového bicykla doplnkami a príslušenstvom (blatníky, osvetlenie, nosič, atď.). Táto kategória bicyklov kladie dôraz najmä na pohodlie a všestrannosť využitia bicykla. Môžete s ním jazdiť pohodlne po ceste, ale aj na nespevnenom povrchu a v ľahšom teréne. Vďaka vysokej pohodlnosti bez problémov zvládnete trasy dlhé aj desiatky kilometrov, ako aj celodenné výjazdy.

 

BMW a Freestyle bicykle

 

Bicykle určené pre využívanie buď na uzavretých okruhoch, alebo na spevnených uzavretých priestranstvách. V žiadnom prípade nie je vhodné sa na tomto druhu bicyklov premiestňovať na dlhšie vzdialenosti či už po cestách, alebo v teréne.

 

 

Veľkosti bicyklov

 

Firma DEMA uvádza veľkosť rámov u  bicyklov označením S, M, L, XL alebo v palcoch. Pri cestných bicykloch veľkosť bicykla sa uvádza v mm.

V dnešnej dobe u bicyklov neexistuje presné pravidlo o správnej veľkosti rámu, čo je spôsobené rôznymi variantmi stavieb rámov, preto by sa zákazník nemal pri výbere orientovať len podľa výšky rámu resp. sedlovej rúrky, nakoľko s výškou rámu sa mení aj dĺžka a celkový posed.

 

 

Pred kúpou bicykla je dôležité vedieť, ako často chcete bicykel využívať. Ak sa cyklistike venujete aktívne, máte už svoje skúsenosti a výber bicykla je zrejme jasný.

viac...

Každý bicykel obsahuje plno mechanických častí, ktoré je potrebné z času na čas ponastavovať alebo prispôsobiť našim potrebám.

 

viac...

 

Vitariánstvo je životný štýl, nie jednorázová diéta. Je to ideálny cieľ, ktorého dosiahnutie by malo byť métou každého človeka, ktorý chce pomôcť svojmu zdraviu

viac...

Vitamín B12 v zdravom organizme, ktrý nie je poškodzovaný bežnou stravou, je zdravý tráviaci trakt..

 

viac...

MTB, CROSS, TOURING

ROAD

JUNIOR, CHILD

BE - CYCLES

Lazovná 22,

974 01 Banská Bystrica

Pondelok - piatok: 10:00 - 19:00

Sobota: 09:00 - 13:00

Nedeľa: zatvorené